Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nie bij mnie - kochaj mnie!

Utworzono dnia 13.06.2016

Tytułowe zdanie to zgorzelecka akcja informacyjno - heppeningowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii (MOS). Zorganizowano ją 9.06.br pod tytułem „Historia misia”. Polegała na rozlokowaniu w kilkudziesięciu miejscach Zgorzelca pluszowych misi, misi szczególnych, bo miały opatrunki, zabandażowane łapki i kolorowe plakaty z hasłem akcji. Przy maskotkach czuwali wolontariusze MOS rozdając przechodniom ulotki zwracające uwagę na przemoc jaką dorośli fundują dzieciom.

Taki też był cel akcji. Chcieliśmy zwrócić uwagę dorosłych na ten fakt, uczulić, wysłuchując co ma do powiedzenia „Miś” tj. każde skarżące się dziecko, spowodować by reagowano na każdy sygnał skargi dziecka. Pokazać, że warto reagować!

Akcję zainicjowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2013 roku. Od tego czasu zatacza coraz szersze kręgi i dociera do większej ilości odbiorców. To już drugie wspólne działanie PCPR i MOS przeciwdziałające przemocy w tym roku.

Pamiętajmy więc, że nie możemy biernie przyglądać się i czekać aż dziecko się poskarży samo. Czasami musimy dostrzec w jego zachowaniu, że coś się stało, zapytać, dociec jak jest? Przede wszystkim jednak nie wolno nam być biernymi na krzywdę dziecka nawet gdy brutalnie szarpane jest przez własnego rodzica. Dziś nie są to czyny bezkarne i o tym też należy pamiętać.

Nie bij mnie - kochaj mnie!

Utworzono dnia 09.01.2017, 11:55