Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Życie bez przemocy”- piękna perspektywa!

Utworzono dnia 20.09.2019

„Życie bez przemocy”- piękna perspektywa!

„Interdyscyplinarny system wsparcia – Życie bez przemocy”, takie hasło przyświecało VIII Dolnośląskiemu Seminarium Interwencji Kryzysowej, które Powiat Zgorzelecki i Lubański we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu zorganizowały na Zamku Czocha 17-18 września 2019.

W dwudniowym spotkaniu uczestniczyło 44 osoby, które na co dzień pomagają osobom doznającym przemocy oraz osobom stosującym przemoc w rodzinie.

Program seminarium był napięty. Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali wystąpienia Marty Waniszewskiej – Wojewódzkiego Koordynatora Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, dotyczącego tworzenia i udoskonalania programów profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. PCPR Lubań przedstawił owoce współpracy między powiatowej w zakresie Ośrodka Wsparcia dla samotnych matek i kobiet w ciąży w Pobiednej oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Smolniku. Działanie to przygniata finansowo każdy z powiatów w pojedynkę, jednak jak pokazuje doświadczenie razem można więcej. Statystyki udowadniają że się udało – gdyż w ten sposób już dziesiątki ludzi uzyskało niezbędne dla siebie wsparcie. PCPR Zgorzelec przedstawił garść dobrych praktyk w zakresie realizacji programu korekcyjno- edukacyjnego m.in. szkolenia dla osób stosujących przemoc SZANSA i Szkoła dla Rodziców KOCHAJ MNIE MĄDRZE oraz coroczne akcje i projekty prowadzone we współpracy z innymi jednostkami. Odbyły się też wizyty studyjne w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Smolniku i Ośrodku Wsparcia Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Pobiednej.

Kolejnego dnia cykl szkoleniowy poprowadziła Dorota Werner seksuolog, psychotraumatolog, psychoterapeuta i superwizor pn.: „Zjawisko dziedziczenia przemocy i neurobiologiczne czynniki mające wpływ na występowanie zachowań agresywnych”. Dzięki ogromnemu doświadczeniu prowadzącej w pracy z ofiarami przemocy, wykład był bardzo merytoryczny i wniósł wiele nowego. Seminarium posłużyło do wymiany doświadczeń między praktykami oraz dogrywania procedur działań związanych z przeciwdziałaniem przemocy oraz wsparciem potrzebujących w obrębie Województwa Dolnośląskiego.

 

Galeria

Utworzono dnia 20.09.2019, 15:32