Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dzień rodzicielstwa zastępczego 2016

Utworzono dnia 04.01.2017

W niedzielę 5.06. br. po raz ósmy rodziny zastępcze powiatu zgorzeleckiego świętowały Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Impreza tradycyjnie jest organizowana społecznie przez  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu. Tradycyjnie też jest to zabawa piknikowa wszystkich rodzin wraz z dziećmi, łącznie ok 350 osób. W tym roku rodziny odkrywały uroki „Parku Przygody Kulturinsel Einsiedel” w Niemczech i jego część po Polskiej stronie w Bielawie k/Pieńska- Kulturinsel Einsiedel był nieocenionym partnerem organizacji tej plenerowej zabawy. Na starcie imprezy wszyscy uczestniczyli w zbiorowej fotografii robionej z drona, który sam w sobie był atrakcją. Następnie, jak w tradycyjnych podchodach dzieci i dorosłych podzielono na grupy, które poszukiwały „fragmentów zaginionej afrykańskiej maski” poszukując wskazówek i podpowiedzi przy pomocy nietypowej mapy.

Osiągnięcie celu nie było łatwe. Rodziny ramię w ramię musiały pokonywać labirynty, przechodzić podziemnymi tunelami i wiszącymi mostami. Trzeba było nauczyć się właściwie czytać mapę by zlokalizować elementy układanki. Przed upałem chroniły fontanny wody, w których można było się schłodzić. Zewsząd byli otoczeni pięknem przyrody, wspaniałymi zwierzętami oraz ludźmi wielu narodowości. Przez kilka godzin trwała fantastyczna zabawa pełna przygód i niespodzianek.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to ważne zdarzenie. Dla rodzin bo ma wymiar integracyjny. Pozwala rodzinom zastępczym na wymianę doświadczeń, nabrania pewności siebie, że nie są same, że stanowią cześć wielkiej grupy ludzi wspieranej przez otoczenie w tym PCPR. Ważne dla dzieci które po wielu tragicznych przejściach w nowym domu z nową rodziną potrzebują zewnętrznej akceptacji i solidarności. Ważne również społecznie jako przekaz dla innych, że warto się zdecydować na bycie rodziną zastępczą bo właśnie otoczy was wianuszek życzliwych ludzi.

To spotkanie byłoby niemożliwe, gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób i firm – Parku Przygody Kultirinsel Einsiedel, burmistrzów i wójtów: Zgorzelca Rafała Gronicza, Węglińca Stanisława Mikołajczyka, Sulikowa Roberta Starzyńskiego, Pieńska Jana Magdy, Zawidowa Roberta Łężnego. Artura Toronowskiego z Firmy Citronex, Anety Berezowskiej Firma Epore. Podziękowania należą się także wolontariuszom – Magdalenie Marciniuk, Sylwii Hećman, Annie Ornat, Antoninie Panek, Bartoszowi Ozdze, Adriannie Król.

„Oddzielne podziękowania składam pracownikom PCPR którzy rokrocznie, społecznie w wolny dzień poświęcają swój rodzinny czas na rzecz innych. Z całego serca Wam dziękuję i imieniu własnym i rodzin. Jesteście wspaniali!” – dodaje dyr. PCPR Renata Andrysz 

Dzień rodzicielstwa zastępczego 2016

Utworzono dnia 04.01.2017, 13:59