Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

logo fundusze europejskie flaga polskidolny śląsk unia europejska

Cyberuzależnienia, cyberprzemoc, hejt w sieci - jak pomóc dziecku?

Utworzono dnia 15.10.2021

9 października 2021 r. przeprowadziliśmy drugie tej jesieni szkolenie podwyższające kompetencje rodziców zastępczych. Temat szkolenia był wynikiem potrzeb samych rodzin zastępczych. W dzisiejszych czasach obecność dzieci w sieci internetowej stała się powszechna. Granice wieku, czasu i funkcjonalności w wielu sytuacjach się zacierają. My - dorośli musimy nadążać za nowinkami technologicznymi, nowymi możliwościami ale i niebezpieczeństwami czyhającymi na dziecko w internecie. Jak nie ograniczyć rozwoju i możliwości ale jednocześnie chronić i nie zaszkodzić? To jedno z pytań, na które odpowiedzi szukali uczestnicy naszego szkolenia.

Wiele kwestii było znanych - wymagały tylko ugruntowania. Jednak wiele tematów było całkowitą nowością i zaskoczeniem. To pokazuje jak mocno musimy skupić się na podnoszeniu kompetencji oraz poznawania świata dziecka - na wszystkich płaszczyznach. Jak być z dzieckiem, współuczestniczyć razem z nim w poznawaniu świata - także wirtualnego. Jak odrzucić własne uprzedzenia i dać szansę na poznanie nowości i zrozumienie potrzeb dziecka. To bardzo trudne.

Zaangażowanie uczestników, wartkie dyskusje, ćwiczenia a przede wszystkim emocje, które towarzyszyły temu spotkaniu pokazały, że potrzeba nam dalszych warsztatów i spotkań, jednak również potwierdziły to, co wiemy już od dawna - nasi Rodzice Zastępczy to wspaniali ludzie, troszczący się o dobro dzieci, którym stworzyli dom.

Cieszymy się, że możemy razem z Wami pracować.

Szkolenie poprowadził p. Jakub Chejna magister pedagogiki i socjoterapeuta. Od dwunastu lat pracuje z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym, z zaburzeniami zachowania i emocji oraz małoletnimi z grup podwyższonego ryzyka. Autor i realizator nowoczesnych scenariuszy zajęć profilaktycznych, socjoterapeutycznych dla szkół oraz szkoleń dla kadry pedagogicznej. Ukończył III stopień terapii z wykorzystaniem Dialogu Motywującego. Brał udział w wielu szkoleniach n/t profilaktyki zachowań ryzykownych, przemocy oraz pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami zachowania i emocji. Brał udział w wymianach studyjnych w ośrodkach wychowawczych we Francji i Łotwie. Od czterech lat jest Kierownikiem Zespołu Wychowawców w Ośrodku Socjoterapii w Olsztynie. Jest koordynatorem Zespołów ds. IPET oraz innych zespołów roboczych. Posiada własną praktykę edukacyjno - terapeutyczną.

Działanie zrealizowaliśmy w ramach projektu "Grunt to wiedza. Kształcenie rodziców zastępczych" finansowanego ze środków Gminy Miejskiej Zgorzelec.

Zdjęcia

Utworzono dnia 15.10.2021, 10:54