Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

logo fundusze europejskie flaga polskidolny śląsk unia europejska

Prawdziwy Bohater - mieszkaniec naszego powiatu.

Utworzono dnia 15.10.2021

Prawdziwym Bohaterem - mieszkańcem naszego powiatu i podopiecznym PCPR okazał się Jakub Kurzątkowski, który został postawiony w sytuacji zagrożenia utraty życia w płonącym budynku. 4 maja 2019 roku w Opolnie Zdroju doszło do pożaru w mieszkaniu jednorodzinnym. 16- letni Jakub uratował 4 -letniego brata, zasłaniając go własnym ciałem. Sam wyskoczył z drugiego piętra w wyniku czego doznał złamania kręgosłupa. Z 50% poparzeniem skóry trafił do szpitala, gdzie w ciągu sześciu miesięcy przeszedł wiele bolesnych operacji i zabiegów.Nie zawahał się dokonać właściwego wyboru, ratując życie swojego brata gotów był ponieść najwyższą ofiarę własnego życia. Za ten wielki czyn został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalem za Ofiarność i Odwagę. 

W uroczystości wręczenia medalu udział wzięli - Dyrektor PCPR Zgorzelec Renata Andrysz oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Ireneusz Owsik. 

Gala, która miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Prusicach była nie tylko okazją do docenienia Jakuba lecz rówież cichych bohaterów, którymi są rodzice zastępczy i prowadzący rodzinne domy dziecka. To również podziękowanie i nagrodzenie uczestników konkursu plastycznego „ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ-PODARUJ MIŁOŚĆ”.

Zdjęcia

Utworzono dnia 15.10.2021, 11:18