Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Czerwiec 2015

Dla rodzin zastępczych i ich otoczenia został zorganizowany 3-dniowy wyjazd połączony z warsztatami. Uczestnicy rodzinnie spędzili czas w Hotelu Chojnik w Zachełmiu uczestnicząc w warsztatach, na których poruszane były między innymi następujące tematy: przywiązanie do matki i jej znaczenie w procesie wychowywania, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z rodziną i rówieśnikami, wpływ przeszłości na poczucie własnej wartości, zasady skuteczne komunikacji międzyludzkiej, asertywność, rozwiązywanie konfliktów, wspólne spędzanie czasu. Zorganizowane zostało dla nich również wieczorne ognisko integracyjne, na którym rodziny mogły się bliżej poznać i nawiązać przyjacielskie relacje. Młodzież była bardzo zadowolona  z warsztatów i ciekawego zagospodarowania im wolnego czasu. Dzięki temu wyjazdowi uczestnicy mogli się bliżej poznać, wymienić się swoimi doświadczeniami, zdobyć nowe umiejętności oraz umocnić swoje więzi rodzinne.


Dla rodzin zastępczych wychowujących dzieci z zespołem FAS zorganizowane zostały warsztaty profilaktyczno-edukacyjnych połączone z terapią i diagnozą dzieci. W warsztatach uczestniczyły 4 rodziny i 4 dzieci. Rodzice przeszkoleni zostali z zakresu zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży, objawów klinicznych FAS, zaburzeń rozwoju fizycznego – umysłowego dziecka oraz dostali wytyczne jak być opiekunem dziecka z FAS wg programu „Osiem kroków”. Dodatkowo po przeprowadzonej diagnozie dziecka każda rodzina uczestniczyła w trzech spotkaniach, na których były prowadzone ćwiczenia zindywidualizowane i dostosowane do potrzeb dziecka.

Maj 2015

Z radością informujemy, że szkolenie ABC przedsiębiorczości dobiegło końca. Celem szkolenia było przygotowanie kursantów do założenia własnej działalności gospodarczej, tak aby jak najlepiej wykorzystali możliwości, jakie stwarza obecny rynek i sytuacja gospodarcza. Szkolenie obejmowało zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, prowadzone w formie ćwiczeń. Uczestnicy spotkali się z tematyką: organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa, biznes plan, elementy rachunkowości, marketing w działalności gospodarczej, pozyskiwanie funduszy UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz komunikacja werbalna i niewerbalna. Po zakończonym szkoleniu uczestnicy otrzymali zaświadczenia  o ukończonym kursie.

Cieszy nas wysoko oceniony poziomu szkolenia oraz kompetencje trenera. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza ułatwi naszym uczestnikom rozpoczęcie i poprowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Zakończono I w ramach projektu w PCPR w Zgorzelcu edycję szkolenia wg programu „PRIDE Rodzinna opieka zastępcza”. Spotkania odbywały się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych, prowadziły je certyfikowani trenerzy PRIDE. W trakcie 12 spotkań grupowych i 2 spotkań indywidualnych, kandydaci otrzymali niezbędne informacje dotyczące potrzeb dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej i sposobów radzenia sobie z trudnościami wychowawczymi.

Ponadto uczestnicy, dzięki prowadzeniu zajęć w formie warsztatów mieli możliwość wymiany doświadczeń życiowych oraz zmierzenia się z własnymi emocjami, które w przyszłości mogą mieć wpływa na sprawowanie opieki zastępczej.

Na ostatnim podsumowującym spotkaniu, podczas którego wręczono zaświadczenia potwierdzające udział w szkoleniu, uczestniczyli: Starosta – Artur Bieliński, Etatowy Członek Zarządu – Ireneusz Owsik, Dyrektor PCPR w Zgorzelcu – Renata Andrysz, trenerzy PRIDE oraz przedstawiciele zawodowych rodzin zastępczych. Serdecznie dziękujemy za przybycie.

Zrealizowano cykl indywidualnych spotkań konsultacyjny i terapeutycznych z psychologiem, w których uczestniczyło 30 osób. Współpraca uczestników projektu z niezależnym specjalistą, pomogła ukazać kierunki i metody pracy nad sobą, pomóc zrozumieć mechanizmy, które stoją za jej działaniem, a także podnieść motywację do zmiany.

Kolejne osoby dołączyły do grona osób ubiegających się o prawo do kierowania pojazdami kat. B. W prowadzonym w ramach projektu kursie „Prawo jazdy kat. B” wzięło udział 5 osób. Kandydaci  na kierowców ukończyli kurs z wynikiem pozytywnym i zdali egzamin wewnętrzny. Poznali zasady ruchu drogowego i umiejętności kierowania pojazdem.

 

 

Trzymamy mocno kciuki za egzamin państwowy.

Kwiecień 2015

Podpisano umowy na następujące szkolenia:

L.p.

Nazwa szkolenia

Termin realizacji

1.

ABC przedsiębiorczości

11.04.-26.04.2015r.

2.

Prawo jazdy kat. B

14.04.-12.06.2015r.

3.

Języka angielskie w stopniu średniozaawansowanym

21.04.-11.06.2015r.

4.

Fotografia cyfrowa

24.04.-19.06.2015r.

 

Szczegółowe harmonogramy przekazano uczestnikom projektu, którzy wybrali w/w szkolenie. Zorganizowano także wsparcie psychologiczne i prawne. Terminy spotkań uzgadniamy indywidualnie z uczestnikami.

 

Z końcem kwietnia ogłoszono kolejne postepowania na przeprowadzenie szkoleń dla uczestników projektu. Są to:

  1. Diagnosta samochodowy
  2. Operator obrabiarki numerycznej CNC

 

W ramach działania środowiskowego ogłosiliśmy postepowanie na organizację Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 2015, który zaplanowano na dzień 13.06.2015r.

 

Marzec 2015

 

Po analizie dokumentów i rozmowach z kandydatami do projektu przyjęto 15 nowych osób. Grupę uczestników stanowiły rodziny zastępcze. Współpracę rozpoczęliśmy od zorganizowania drugiej edycji w ramach projektu, szkolenia wg programu PRIDE.

 

Luty 2015

 

Informujemy, że 09.02.2015r. ruszyło szkolenie wg programu PRIDE. Uczestnicy do maja br. Będą zdobywać potrzebne kompetencje, aby skutecznie wypełniać zadania związane z opieką zastępczą.

 

Grudzień 2014

 

Część uczestników z końcem grudnia zakończyło swoją przygodę z projektem, jednak wiele osób będzie kontynuowało wsparcie w 2015 roku. Bez zmian będą się odbywać grupy wsparcia.

W styczniu nie planujemy wielu form wsparcia z uwagi na wolne dni. Niech uczestnicy nabiorą sił i cieszą się z nadchodzących ferii zimowych. Od lutego ruszamy pełną parą!

 Jeśli i Ty chcesz skorzystać z kursów, szkoleń i wiedzy specjalistów przyjdź do PCPR! Szkol się za darmo!

 

Listopad 2014

Mimo zbliżającego się końca roku nie zwalniamy tempa. Wręcz przeciwnie! W listopadzie ruszyła druga edycja kursu kosmetycznego, wózków jezdniowych oraz kurs kelner-barman. Zorganizowaliśmy kursy, na które uczestnicy długo czekali m.in. podstawy obsługi komputera, podstawy języka niemieckiego, a od grudnia rusza oczekiwany kurs podstaw języka angielskiego oraz budowa stron www.

Aby nasi podopieczni nie opadli z sił korzystają z indywidualnych usług rehabilitacyjnych oraz treningów kompetencji i umiejętności społecznych pt. „asertywność” i „wzmacnianie poczucia własnej wartości”.

Uczestnikom, którzy znaleźli pracę gratulujemy! 

Jeśli i Ty chcesz skorzystać z kursów, szkoleń i wiedzy specjalistów przyjdź do PCPR! Szkol się za darmo!

 

Październik 2014

Zakończyły się kolejne kursy: kosmetyczny, prawo jazdy kat. B i C, operator wózków jezdniowych, spawacz MAG i TIG.

Uczestnicy korzystają z terapii psychologicznej, doradztwa specjalistycznego tj. psychologa, radcy prawnego. Odbywają się kolejne spotkania z doradcą zawodowym, który pomaga m.in. w napisaniu CV, listu motywacyjnego i przygotowuje uczestników do rozmowy kwalifikacyjnej u pracodawcy. Spotkania umawiane są indywidualnie wg potrzeb
i możliwości uczestników.

Obecnie zawierane są umowy z nowymi uczestnikami z wakacyjnego naboru. Jednak z uwagi na dużą rotację uczestników zapraszamy osoby zainteresowane podniesieniem swoich kwalifikacji społecznych i zawodowych do PCPR pok. 101. Szczegóły dot. realizowanych przez nas form wsparcia można znaleźć w zakładce Projekt EFS.

 

Wrzesień 2014

Informujemy, iż z dniem 19.09.2014r. rozpoczynają się spotkania z psychologiem i radcą prawnym dla uczestników projektu. Wizyty ustalane są indywidualnie, zgodnie z potrzebami podopiecznych.

 

Miło nam poinformować, że uczestnicy kursów: operator wózków jezdniowych oraz spawacz MAG i TIG szczęśliwie zakończyli szkolenia i podeszli do egzaminów Państwowych. Obecnie czekamy na dokumenty potwierdzające zdobyte uprawnienia. Kursantom gratulujemy!


Przypominamy o możliwości rozliczania kosztów dojazdu na zajęcia. Wnioski o zwrot poniesionych kosztów można składać w PCPR w pok. 108 – sekretariat lub pok. 101 – biuro projektu.


Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 06.09.2014r.

 

Już po raz szósty Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zorganizowało Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Święto Rodzin odbyło się tym razem w wiosce indiańskiej TEHAWANKA w Trójcy. Udział w spotkaniu wzięło ponad 350 osób.
 
Dniem rodzicielstwa zastępczego PCPR uhonorowało nasze rodziny za to że są, za ich trud 
i staranie o dzieci najbardziej potrzebujące. Niestety w powiecie zgorzeleckim co roku przybywa dzieci, które potrzebują opieki zastępczej a rodzin zastępczych brakuje. Jeżeli dla takiego dziecka nie znajdziemy rodziny zastępczej to niestety musi ono trafić do domu dziecka.
 
W czasie pleneru uczestnicy brali udział w wielu atrakcjach. Dzieci bawiły się w ramach zajęć interaktywnych. Każdy mógł spróbować swoich sił jako akrobata. Dla amatorów kulinariów prawdziwą gratką było wypiekanie podpłomyków z miodem i konfiturami. Wielbiciele słodkości tworzyli ciasteczka z cudnymi i przepysznymi dodatkami oraz niesamowite barwne talerzyki. Pracownicy PCPR uczyli sztuki robienia pięknych ozdób, dzbanków, zwierzaków – cudaków, każdy tworzył to, co mu fantazja podpowiedziała. Warsztaty ceramiczne przyciągnęły miłośników sztuki użytkowej. Dwa koniki zapewniły dzieciom mnóstwo radości podczas przejażdżek. Włosy najmłodszych ozdobiły wymyślne kolorowe warkoczyki a dzięki farbom do twarzy oraz zmywalnym tatuażom każdy mógł stać się wybranym przez siebie superbohaterem czy zwierzaczkiem. Na najmłodszych czekał plac zabaw oraz kraina baśni i legend. Starsi próbowali swoich sił na strzelnicy – ucząc się posługiwać wiatrówką oraz łukiem. A skoro impreza była w wiosce indiańskiej każdy mógł się poczuć jak prawdziwy Indianin, wejść do tipi i posiedzieć przy ogniu. Prawdziwym hitem były warsztaty muzyczne z nietypowymi instrumentami folkowymi, rzadko spotykanymi „przeszkadzajkami” oraz donośnie brzmiącymi bębnami. Nad bezpieczeństwem dzieciarni czuwali uczniowie klasy ratowniczej ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa ze Zgorzelca. Finał imprezy zaś przeszedł najśmielsze oczekiwania – odbyła się loteria fantowa. Do szczęśliwców trafiły: rower górski, mikrofalówka, 2 sokowirówki, 2 frytkownice, 3 tablety, aparat fotograficzny oraz opiekacz. Zorganizowanie loterii było możliwe dzięki wsparciu naszego starosty Artura Bielińskiego.
 
Serdecznie dziękujemy
 
Tak dobra zabawa i edukacja jednocześnie nie mogłaby się odbyć bez wsparcia wielu ludzi dobrej woli. Dziękujemy za to wszystko: prezesowi eltur-serwisu Janowi Wędzonce, dyrektor MDK w Zgorzelcu Grażynie Smaś-Grudzińskiej, Waldemarowi Woźniakowi wraz z klasą ratowniczą szkoły „Górnik” ze Zgorzelca, Jakubowi Chromikowi, Wioletcie Świątek, Agnieszce Brzuzko, Aleksandrze Zielińskiej, Wioletcie Matysiak, Agnieszce Oziomek, Agacie Trześniewskiej, harcerzom z Hufca ZHP Zgorzelec oraz Lubań, Andrzejowi Antoszczykowi, Robertowi Zarzeckiemu firma Citronex, Danucie Reut, Dorocie Święcickiej przedszkole nr 2 w Zgorzelcu, Dorocie Klarycz, Jackowi Kadłubickiemu, Krzysztofowi Kaczmarczykowi, Magdzie Nogieć, Sylwestrowi Tomczakowi oraz staroście zgorzeleckiemu Arturowi Bielińskiemu.
 
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Sierpień 2014

Z radością informujemy, że zakończyły się kursy obsługi kasy fiskalnej i kelner-barman. Gratulujemy uczestnikom zdanych egzaminów!

Obecnie trwa kurs kosmetyczny, prawo jazdy kat. B i C, operator wózków jezdniowych, spawacz MAG i TIG.

 

Od września zaplanowano wsparcie psychologiczne, prawne oraz rehabilitację. O terminach spotkań poinformujemy.

W dniu 31.07.2014r. podpisano aneks do umowy o dofinansowanie projektu systemowego na lata 2014-2015 realizowanego przez PCPR w Zgorzelcu. Wartość projektu wynosi 803.645,43 zł z czego kwota dofinansowania to 683.098,62 (85%). PCPR zabezpieczy wkład własny w wysokości 120.546,81 zł (15%).

 

Część uczestników z końcem grudnia zakończyło swoją przygodę z projektem, jednak wiele osób będzie kontynuowało wsparcie w 2015 roku. Bez zmian będą się odbywać grupy wsparcia.

W styczniu nie planujemy wielu form wsparcia z uwagi na wolne dni. Niech uczestnicy nabiorą sił i cieszą się
z nadchodzących ferii zimowych. Od lutego ruszamy pełną parą!

 Jeśli i Ty chcesz skorzystać z kursów, szkoleń i wiedzy specjalistów przyjdź do PCPR! Szkol się za darmo!

Część uczestników z końcem grudnia zakończyło swoją przygodę z projektem, jednak wiele osób będzie kontynuowało wsparcie w 2015 roku. Bez zmian będą się odbywać grupy wsparcia.

W styczniu nie planujemy wielu form wsparcia z uwagi na wolne dni. Niech uczestnicy nabiorą sił i cieszą się
z nadchodzących ferii zimowych. Od lutego ruszamy pełną parą!

 Jeśli i Ty chcesz skorzystać z kursów, szkoleń i wiedzy specjalistów przyjdź do PCPR! Szkol się za darmo!

 

 

Lipiec 2014

Podpisano umowy na następujące szkolenia:

Lp.

Nazwa kursu

Termin realizacji

1.

Kurs spawacza metodą mag i tig

21.07-29.08.2014r.

2.

Prawo jazdy kategorii C

18.08-30.09.2014r.

3.

Operator wózków jezdniowych

19.08-29.08.2014r.

4.

Obsługa kasy fiskalnej

29.07-01.08.2014r.

Szczegółowe harmonogramy zajęć zostały przekazane uczestnikom, którzy wybrali ww. szkolenia.

 

 

Ogłoszono postępowanie na I część szkoleń wybranych przez uczestników. Są to:

  1. Kurs spawacza metodą mag i tig,
  1. Podstawy języka niemieckiego,
  1. Prawo jazdy kategorii C,
  1. Prawo jazdy kat. B,
  1. Operator wózków jezdniowych,
  1. Budowa stron www,
  1. Obsługa kasy fiskalnej,
  1. Kurs kosmetyczny.

 

Zapraszamy do składania ofert! Dokumenty do pobrania dostępne na stronie BIP PCPR w Zgorzelcu http://www.bip.pcpr.interefekt.pl/

Czerwiec 2014

Spotkania z doradcą zawodowym trwają. Opracowywane są dokumenty niezbędne do ogłoszenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych m.in. na szkolenia, poradnictwo specjalistyczne, rehabilitację, terapie psychologiczną. Układane są harmonogramy zajęć. Prosimy o cierpliwość.

Wrzesień 2014

Informujemy, iż z dniem 19.09.2014r. rozpoczynają się spotkania z psychologiem i radcą prawnym dla uczestników projektu. Wizyty ustalane są indywidualnie, zgodnie z potrzebami podopiecznych.

Miło nam poinformować, że uczestnicy kursów: operator wózków jezdniowych oraz spawacz MAG i TIG szczęśliwie zakończyli szkolenia i podeszli do egzaminów Państwowych. Obecnie czekamy na dokumenty potwierdzające zdobyte uprawnienia. Kursantom gratulujemy!

Przypominamy o możliwości rozliczania kosztów dojazdu na zajęcia. Wnioski o zwrot poniesionych kosztów można składać w PCPR w pok. 108 – sekretariat lub pok. 101 – biuro projektu.

 

Maj 2014

Korzystając z pogodnej aury rozpoczynamy zajęcia z aktywizacji zawodowej. Jest to pierwsze z dwóch zaplanowanych indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, który pomoże m.in.: odkryć potencjał zawodowy, dobrać ścieżkę rozwoju zawodowego, wyznaczyć ścieżkę edukacji, zapozna uczestników z technikami i metodami aktywnego poszukiwania pracy oraz zasadami poruszania się na rynku pracy

 

Kwiecień 2014

W dniu 25.04.2014r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu systemowego na lata 2014-2015 realizowanego przez PCPR w Zgorzelcu. Wartość projektu wynosi 661.923,00 zł z czego kwota dofinansowania to 562.634,55 (85%). PCPR zabezpieczy wkład własny w wysokości 99.288,45 zł (15%).

Aby zwiększyć świadomość uczestników dot. realizacji projektu 24 kwietnia odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego przedstawiono założenia projektu, obowiązki oraz prawa uczestników. Omówiono także ofertę projektu zawierającą kursy, rehabilitację, poradnictwo specjalistyczne itp. Spotkanie połączono z seminarium dot. „Możliwości wsparcia osób z niepełnosprawnością”, które poprowadzili Robert Hećman - kierownik zespołu ds. pomocy społecznej i wsparcia niepełnosprawnych oraz Paulina Kraus – pracownik socjalny pełniący funkcję doradcy ds. osób niepełnosprawnych. Wszystkie osoby zainteresowane tematem m.in. dofinansowań zapraszamy do pok. 112.

 

Marzec 2014

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu realizuje VII edycję projektu systemowego "Nowe szanse integracji społecznej i zawodowej dla wychowanków rodzin zastępczych i osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu zgorzeleckiego" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Po analizie dokumentów rekrutacyjnych i rozmowach z kandydatami wyłoniono grupę 40 osób, która zostanie objęta wsparciem. W projekcie weźmie udział 19 osób z niepełnosprawnościami i 19 wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych z naszego powiatu.

Proces rekrutacji uwzględnił zasadę równości szans kobiet i mężczyzn.

 

Każdy uczestnik projektu realizuje swoją indywidualną ścieżkę reintegracji, którą odzwierciedla umowa lub Indywidualnym Programem Usamodzielnienia.

Luty 2014

Z ostatnim dniem lutego zakończył się nabór kandydatów do projektu. Jeśli nie uda się zebrać pełnej grupy, rekrutacja przedłuży się do momentu skompletowania 50 osobowej grupy. Na bieżąco analizowane są dokumenty i przeprowadzane wywiady środowiskowe z kandydatami. Wszystkie osoby, które złożą dokumenty po terminie zostaną wpisane na listę rezerwową, która jest otwarta przez cały rok.