Akademia Społecznej Aktywności

W sobotę 2.12.2023 r. w MDK w Zgorzelcu odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji projektu Akademia Społecznej Aktywności.

W drodze otwartego konkursu na realizację zadania zlecanego z zakresu rehabilitacji społecznej dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu zgorzeleckiego zlecanych fundacjom i organizacjom pozarządowym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 r. wygrała oferta organizacji pozarządowej Fundacja „Nasze Dzieci”, która zrealizowała zadanie publiczne pn. Akademia Społecznej Aktywności (ASA).

ASA to program wsparcia dla osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu zgorzeleckiego. Dzięki zawartym porozumieniom z instytucjami kultury, pomocy społecznej i oświaty zaplanowane zajęcia odbywały się nie tylko na terenie Zgorzelca w siedzibie fundacji, ale również w: Domu Kultury w Sulikowie, Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Węglińcu, Szkole Podstawowej nr 4 w Bogatyni oraz Euroregionalnym Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku.

Działania kierowane były do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło Bliżej siebie. Podczas zajęć grupowych trenerzy skupiali szczególną uwagę na podniesieniu poczucia własnej wartości, wzrost samooceny i wiary we własne możliwości osób z niepełnosprawnością. Organizacja objęła wsparciem 80 osób niepełnosprawnych w wieku od 5 do 70 lat w ramach 8 rodzajów zajęć grupowych w 4 obszarach tematycznych:

I. Obszar terapeutyczny:

1. Trening uważności.

2. Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne.

Była to przestrzeń dla dzieci i młodzieży borykającej się z problemami w zakresie nawiązywania relacji z rówieśnikami, funkcjonowania w różnych sytuacjach społecznych.

II. Obszar edukacyjny

1. Zajęcia z PJM – Polskiego Języka Migowego.

2. Warsztaty z savoir-vivre.

Takie zajęcia umożliwiły dzieciom nabycie umiejętności w zakresie alternatywnej komunikacji, a młodzież nie tylko przez teorię, ale również zajęcia praktyczne opanowała zasady dobrego zachowania, dzięki którym komunikacja również staje się prostsza.

III. Obszar artystyczny

1. Trening umiejętności społecznych z elementami muzykoterapii.

2. Zajęcia plastyczne z elementami arteterapii.

Dzięki tym spotkaniom uczestnicy mogli wyrazić swoje uczucia, kształcili umiejętność pracy w grupach. Były doskonałym sposobem rozładowywania negatywnych emocji, obniżenia stresu i wyciszania się.

IV. Obszar integracyjny:

1. Klubik Przyjaciela.

2. Klub Dobrej Energii.

Na sobotnim przedstawieniu zaprezentowano m.in. film ze wspomnieniami (zdjęcia z zajęć z uczestnikami), występ najmłodszych dzieci dwóch piosenek „Co przyniesie jesień” i „Cudowny świat”, występ taneczny dzieci z Klubiku Przyjaciela przy piosence „Rozwiń swoje skrzydła”. Swoimi umiejętnościami pochwalił się również reprezentant zajęć Trening Umiejętności Społecznych z elementami muzykoterapii, grając piękny utwór na organach. Mogliśmy posłuchać piosenki „Jestem tu” napisanej i wykonanej przez uczestników Klubu Dobrej Energii. Punktem kulminacyjnym był spektakl, który był sceniczną interpretacją utworu Jana Brzechwy „Ciaptak”. Całe przedstawienie zakończone było odśpiewaniem wspólnie z publicznością piosenki na zakończenie. Spotkanie było pełne wzruszeń, cudownych emocji oraz dumy z osób z niepełnosprawnościami z naszego powiatu, a także wdzięczności dla Organizacji pozarządowej „Nasze dzieci” za wsparcie, zrozumienie i zaangażowanie w pomoc uczestnikom projektu.