Oddziaływania korekcyjno – edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie

W dniu 21.06.2022r. w Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zakończyło się szkolenie „Szkoła dla Rodziców. Kochaj mnie mądrze.” prowadzone w ramach działań  na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w formie oddziaływań korekcyjno- edukacyjnych.

Szkolenie zaadresowane było przede wszystkim dla rodziców, którzy stosują przemoc wobec dzieci, w tym: przemoc emocjonalną, fizyczną  i zaniedbanie.

Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych.

Szkolenie rozpoczęło 19 uczestników, zaświadczenia o uczestnictwie otrzymało 11 rodziców.

Szkolenie miało na celu podniesienie świadomości rodziców, zachowań przemocowych, przeciwdziałanie stosowania różnych form przemocy przez rodziców jak również podniesienie kompetencji opiekuńczych i wychowawczych.

„Warsztaty Szkoła dla Rodziców – Dzieciństwo bez Przemocy” odbyły się w terminie od 5.09.2016r. do 3.11.2016r. Cykl warsztatów obejmował 60 godzin podzielonych na 12 spotkań grupowych. Na poszczególnych spotkaniach realizowane będą następujące tematy:

1.  Przemoc wobec dzieci (fizyczna, psychiczna, seksualna, zaniedbanie).
  2.  Komunikacja interpersonalna.
  3.  Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.
  4.  Dyscyplina w wychowaniu.
  5.  Konsekwencja: nagroda i kara.
  6.  Rola granic w wychowaniu.
  7.  Zachęcanie dziecka do współpracy oraz do samodzielności.
  8.  Etapy dorastania i dojrzewania, specyficzne zachowania dziecka wg psychologii    rozwojowej.
  9.  Nowy styl bycia z dzieckiem – modelowanie.
  10.  Radzenie sobie ze złością dziecka i własną.
  11.  Budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
  12. Alkohol, narkotyki i patologia życia rodzinnego.

Warsztaty rozpoczęło 12 osób z których 8 ukończyło cały cykl szkoleniowy i otrzymało zaświadczenia.

28.05.2015 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zorganizowało spotkanie, na którym dopracowane zostały procedury współpracy w zakresie oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Obecni byli: Etatowy członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego, sędziowie, prokurator, przedstawiciele zespołów interdyscyplinarnych, policjanci, kurator sądowy, pracownicy ośrodków uzależnień oraz koordynatorzy PCPR.

W związku z tym, że w lipcu br. ruszają dwie edycje warsztatów korekcyjno – edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie pracownicy PCPR przedstawili uczestnikom spotkania informacje o planowanych działaniach. Wspólnie ustalono zasady rekrutacji i kierowania do udziału w warsztatach.

14.09.015 r. w Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zakończyło się szkolenie „Szkoła dla Rodziców” prowadzona w ramach działań  na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w formie oddziaływań korekcyjno- edukacyjnych.

Szklenie zaadresowane było przede wszystkim dla rodzicówktórzy stosują przemoc wobec dzieci, w tym: przemoc emocjonalną, fizyczną i zaniedbanie.

Szkolenie obejmowało 60 godz. zajęć grupowych oraz spotkania indywidualne dla każdego uczestnika. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych.

Uczestnicy szkolenia przerabiali następujące tematy:

1. Przemoc wobec dzieci (fizyczna, psychiczna, seksualna, zaniedbanie).
  2. Komunikacja interpersonalna.
  3. Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.
  4. Dyscyplina w wychowaniu.
  5. Konsekwencja: nagroda i kara.
  6. Rola granic w wychowaniu.
  7. Zachęcanie dziecka do współpracy oraz do samodzielności.
  8. Etapy dorastania i dojrzewania, specyficzne zachowania dziecka wg psychologii rozwojowej.
  9. Nowy styl bycia z dzieckiem – modelowanie.
  10. Radzenie sobie ze złością dziecka i własną.
  11. Budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
  12. Alkohol i patologia życia rodzinnego.

Szkolenie rozpoczęło 16 uczestników a ukończyło je i zaświadczenia o uczestnictwie otrzymało 11 rodziców.

Szkolenie miało na celu podniesienie świadomości rodziców, przeciwdziałanie różnym formom przemocy stosowanym wobec dzieci, jak również podniesienie kompetencji opiekuńczych i wychowawczych.

GRATULUJEMY UCZESTNIKOM KTÓRZY UKOŃCZYLI SZKOLENIEJ