Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu zachęca do zgłoszenia się osób z niepełnosprawnościami z terenu Powiatu Zgorzeleckiego do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.
Oświadczenia dot. zgłoszenia do programu zbierane są w celu rozeznania potrzeb na tego typu usługi w powiecie zgorzeleckim i dotyczy uczestnictwa w programie od 2024 roku.
Te osoby, które złożą teraz oświadczenie do PCPR, będą kwalifikowane
w pierwszej kolejności do programu, jeżeli Powiat Zgorzelecki zdecyduje się na przystąpienie do realizacji programu w 2024 r.
Program finansowany jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług osobistego asystenta proszone są o wypełnienie oświadczenia i dostarczenie go do PCPR
w Zgorzelcu ul. Boh. II AWP 8, 59-900 Zgorzelec w terminie do 8.09.2023 roku w godzinach pracy urzędu tj. w od 7:30 do 15:30 od poniedziałku do piątku.
O kwalifikacji do uczestnictwa w Programie decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie.
Więcej informacji o Programie: https://www.gov.pl/web/uw-opolski/asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej—edycja-2023.
Kto jest adresatem Programu:
- dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b.
KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
- osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
- osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu,
- osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej.
KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
- osoby faktycznie zamieszkujące razem z Uczestnikiem Programu
- osoby będące członkami rodziny
- opiekunowie prawni
NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA?
- pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności oraz wsparcie w zakresie funkcjonowania w życiu społecznym.
Usługi w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:
- wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
- wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
- załatwianiu spraw urzędowych;
- korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
- zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.
KIEDY ASYSTENT MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI?
- usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;
- rodzaj usług i ich zakres godzinowy powinny być uzależnione od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika Programu.
ASYSTENTOM OFERUJEMY:
- wynagrodzenie
- ubezpieczenie OC lub NNW związane ze świadczeniem usługi asystenta;
- zwrot kosztów zakupu biletów komunikacji publicznej/prywatnej jednorazowych lub miesięcznych oraz kosztów dojazdu własnym/innym środkiem transportu, np. taksówką asystentów w związku z wyjazdami, które dotyczą realizacji usług wymienionych w treści Programu;
- zwrot kosztów zakupu biletów wstępu na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe lub społeczne itp.
WAŻNE
w godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876), usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane z innych źródeł.