Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Inauguracja kampanii odbędzie się 8 października 2024 roku w Sejmie RP, a jej finał nastąpi 19 listopada – w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce rozświetlą się na czerwono. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Tematyka kampanii koncentruje się wokół trzech obszarów:
RODZICE
Na drodze ku dzieciństwu bez przemocy rodzice są najważniejsi. Przez budowanie bezpiecznej więzi z dzieckiem, rozumienie jego potrzeb, uważność i szanowanie podmiotowości dziecka mogą dać mu siłę na całe życie. Celem kampanii Dzieciństwo bez przemocy jest wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci bez krzywdzenia.
REAGOWANIE
Wrażliwość osób, które są świadkami przemocy wobec dzieci, ich emocjonalna gotowość do reagowania i wiedza, jak reagować, mogą uratować zdrowie i życie dziecka. Reagujmy, na przemoc wobec dzieci – to kolejny cel kampanii.
ROZWIĄZANIA
Rozwiązania legislacyjne z 2023 r. (tzw. ustawa Kamilka) są milowym krokiem na drodze do ochrony dzieci przed przemocą. W ramach kampanii DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY będziemy wspierać rządzących w dalszym rozpoznawaniu obszarów, które wymagają poprawy, i budowaniu ogólnopolskiej strategii ochrony dzieci. Będziemy też mobilizować lokalne władze, by zapewniały dostępność pomocy dla dzieci i rodzin, sprawdzały istnienie standardów ochrony dzieci w podległych sobie podmiotach i prowadziły systemowe działania profilaktyczne.
WESPRZYJ KAMPANIĘ – WŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!
Razem możemy zamanifestować nasz sprzeciw wobec przemocy i zrealizować tysiące inicjatyw, które zmienią rzeczywistość polskich dzieci i rodzin. Razem możemy czerwonym światłem 19 listopada symbolicznie stanąć po stronie krzywdzonych dzieci.
We wrześniu ruszy pełna wersja strony www.dziecinstwobezprzemocy.pl, na której instytucje, placówki i organizacje gotowe wesprzeć kampanię znajdą zestaw materiałów edukacyjnych i medialnych (scenariusze lekcji, konspekty spotkań, grafiki, reklamy) do wykorzystania w ramach lokalnych działań.
Udostępnimy też formularz rejestracyjny pozwalający na zgłoszenie udziału w kampanii i opisanie planowanych przez podmiot działań.
Kulminacja kampanii przypada na Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci – 19 listopada. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz szereg innych obiektów architektonicznych rozświetlą się na czerwono. Iluminacja rozpoczyna się o godzinie 17. Wszystkie podświetlane obiekty zaznaczone zostaną na wirtualnej mapie akcji na stronie dziecinstwobezprzemocy.pl. Fotografie budynków trafią do mediów społecznościowych #19LISTOPADA.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Krajową Koalicją na Rzecz Ochrony Dzieci.
Szczegóły: Dzieciństwo bez przemocy – Site (fdds.pl)
Biuro kampanii
Tel. 578 721 100
kampania@fdds.pl
Biuro prasowe
Rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Wiktoria Kinik
Tel.: 453 682 134
wiktoria.kinik@fdds.pl
pr@fdds.pl
Źródło: Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę